Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zařazení naší jednotky a technika

25. 8. 2008

 

Zařazení naší jednotky a technika

 

Naše JSDH je zařazena v plošném pokrytí kraje do kategorie JPO V To znamená že zabezpečuje výjezd jednotky o zmenšeném početním stavu 1+3 (velitel+strojník,2x hasič), v místě své působnosti (katastr obce Hladké Životice).Kromě zásahu ve své obci je jednotka zařazena do poplachového plánu pro zásahy v okolních obcích : Pustějov, Kujavy, Stachovice a Pohořilky. Jednotky kategorie JPO V. mají stanovený čas od vyhlášení poplach po výjezd max. 10 min.

Rozdělení JPO

JPO I - jednotka Hasičského záchranného sboru ČR, zajišťující výjezd jednoho až tří družstev o zmenšeném početním stavu (1+3), družstev (1+5) nebo jejich kombinaci, poskytuje pomoc obcím speciální a ostatní technikou v území své působnosti, v místě dislokace plní úkoly místní jednotky PO, u početně málo obsazených stanic zpravidla v součinnosti s místní jednotkou SDH obce
 
JPO II/1 - jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO II, která zabezpečuje výjezd družstva o zmenšeném početním stavu (1+3) a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000
 
JPO II/2 - jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO II, která zabezpečuje výjezd dvou družstev o zmenšeném početním stavu (1+3) a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000.
 
JPO III - jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO III, která zabezpečuje výjezd družstva a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel nad 1000.
 
JPO IV- jednotka hasičského záchranného sboru podniku zřizovaná právnickou nebo fyzickou podnikající osobou; poskytuje speciální techniku na výzvu OPS HZS ČR zpravidla na základě písemné dohody.
 
JPO V/1 - jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO V, která zabezpečuje výjezd družstva o zmenšeném početním stavu a zřizuje se zpravidla ve vybrané obci s počtem obyvatel do 200.
 
JPO V/2 - jednotka sboru dobrovolných hasičů obce kategorie JPO V, která zabezpečuje výjezd družstva a zřizuje se zpravidla v obci s počtem obyvatel více než 200.
 
JPO VI - jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku zřizovaná právnickou nebo fyzickou podnikající osobou; poskytuje speciální techniku na výzvu OPS HZS ČR zpravidla na základě písemné dohody.
 
Nezařazené - jednotky PO nezařazené do plošného pokrytí. Nezařazená jednotka sboru dobrovolných hasičů obce má základní početní stav jako jednotka kategorie JPO V. Nezařazené jednotky PO se zpravidla zařazují do druhého a vyššího stupně poplachu v poplachových plánech
 
kategorie                    JPO I                JPO II             JPO III            JPO IV            JPO V            JPO VI
druh                             HZS                SDH                SDH                HZS                SDH                SDH
                                    kraje                obce                obce                podniku        obce             podniku
doba výjezdu               2                      5                      10                    2                      10                    10
(min)
územní působnost         20                    10                    10

(min) 

 

Zde přináším stručný přehled naši techniky a prostředku používaných naší jednotkou   

Nebudu uvádět všechno co má jednotka k dispozici a ve výbavě jako jsou hadice, sevice,proudnice atd.ale je stručný výtažek toho s čím disponujeme u některých položek sem dodal foto nebo stručný popis.Samozdřéjmě že pokud se budou některé věci inovovat nebo budou zakoupený nové budou přidány jak zde tak ve fotoalbu. Pokuď máte dotazy nebo připomínky můžete psát do knihy návštěv nebo na e-mail.

DOPRAVNÍ AUTOMOBIL AVIA ( DA 12 A 31 )

      avie-po-oprave04.jpg                 avie-po-oprave05.jpg                                                                                                                                                avie-po-oprave10.jpg Dopravní automobil DA 12 A 31 : je určen k dopravě JPO a materiálu pro provedení hasebních prací. Je postaven na podvozku Avia 31 s kabinou řidiče pro 3 osoby a kabinou mužstva pro kompletní jednotku.Nástavba je upravena pro přepravu věcných a technických prostředků požární ochrany, příslušenství a přenosné motorové stříkačky PS 12. Motor je naftový, čtyřdobý vznětový čtyřválec s přímím vstřikováním paliva, vodou chlazený.

 

 

·         Celková hmotnost vozidla                            cca 5150 kg
·         Objem palivové nádrže                                70 l
·         Objem nádrže pro naftové topení                  10 l
·         Výkon motoru při 3000 otáčkách . min          60 kW

·         Maximální rychlost                                      86 km

 

 

 PŘENOSNÉ MOTOROVÉ STŘÍKAČKY

PS 15,                                  PS 12,                                           PS 8

                               Obrazek                        Obrazek

Motorové stříkačky PS 15 a PS 12 jsou na pohled totožné rozdíl je ve výkonu motorů a čerpadla.   

VÝSTROJ NAŠÍ JEDNOTKY

         zásahový kabát ZAHAS IVObrazek                                       

vícevrstvý zásahový kabát, vnější materiál NOMEX Delta TA, vyjímatelná termoregulační vložka s nalaminovanou PU vlhkostní bariérou, reflexní pruhy, nápis HASIČI z materiálu 3M Scotchlite, EN 469

  

                                                                                   

 zásahový kabát FIRREMAN IV         Pracovní stejnokroje PS II

        Obrazek                                Obrazek     

6 ks zásahový oblek Buschfire

Obrazek       

          Materiálové složení:
          NOMEX® Comfort RS, 220 g/m2
          Specifikace:
   
         Dvoudílný oděv
         - permanentní snížená hořlavost
         - trvale antistatický podle EN 1149-5
                                        - vysoká pevnost v trhu
                                        - dobrý komfort nošení
                                        - snadná údržba, dlouhá životnost
                                        - reflexní pásky   

 

 

 

  přilba schuberth F 210                                                  

 Obrazek                            Schuberth F 210 je vyrobena z mimořádně odolného materiálu Duroplast (fenoltextil) u něhož je neměnnost vlastností zaručena při vlivu okolní teploty –30° C až do +500° C.Typ F 210 má oproti předcházejícímu typu F 200 vylepšenou povrchovou úpravu s vyšší odolností proti ošlehu plamene („flashover).Hasičská přilba F 210 je oblíbena pro řadu předností:velmi nízká hmotnost (1.2 kg)konstrukce nezakrývající uši (lepší komunikace, reakce na okolní teplotu)podbradník z jemné kůže s kovovou pojistkou proti tlakové vlně zapínání nastavitelného podbradníku pevnou kovovou sponou čelní štít lze plně sklopit i při použití obličejové masky (dvojitá ochrana obličeje) propracovaný systém vnitřní cirkulace vzduchu nastavitelný obvod a výška hlavy, vnitřní část s hlavovou síťkou možnost použití masky Auer s bezpečným rychloupínáním do skořepiny zelenožlutá velmi jasně zářící luminiscenční barva ve tmě a reflexní pásky mimořádně vysoká tepelná a mechanická odolnost několik možností připevnění svítilny.

Svítilna MINI MAG-LED 2AA černá

svítilna MINI MAG-LED 2AA černá (včetně nylonového pouzdra)MINI MAG-LED je nástupcem nesmrtelné MINI MAG-LITE, technologie MAG-LED z této svítilny dělá malý zázrak. MINI MAG-LED má vůči své předchůdkyni vyšší svítivost, vyšší výdrž na baterie a mnohonásobnou životnost. Náplní svítilny jsou dvě LR6/AA (tužkové) baterie, délka svítilny je 14,5 cm, Se svítilnou se standardně v průhledném obalu (blisteru) dodávájí dvě baterie LR6/AA a nylonové pouzdro na opasek

 

 přilba PZ    

Obrazek

 

 Tato přilba je již zastaralá ,přesto v mnoha jednotkách stále používána ,protože nákup nových certifikovaný hasičských příleb není zrovna nejlevnější záležitostí.
Naše jednotka tuto přilbu vy užívá při větším počtu nasazených zasahujících hasičů a také při požárním sportu.

 

 

Zásahová obuv KLASIK

Obrazek

zásahová obuv z kvalitní hovězinové usně s hydrofobní úpravou, antistatická, odolná proti chladu, propíchnutí podešve, je opatřena ocelovou tužinkou ve špici, s podešví odolnou vůči kontaktnímu teplu, holeňová, nazouvací, EN 345.

 

  Zásahová obuv - holinka FIREMANObrazek

Bezpečnostní pryžová holínka odolná proti rizikům spojeným s hašením požárů určená pro hasičské sbory. Certifikace podle EN 15090: 2006. Podšívka z bavlněné tkaniny s obsahem polyesteru zajišťuje zvýšenou odolnost proti otěru. Vkládací stélka podporuje antistatické vlastnosti obuvi a zvyšuje pohodlí. Rozšířená holeň pro snadné zasunutí pracovních kalhot.
- Odolnost proti uklouznutí             -  Ocelová tužinka
- Odolnost proti působení vody       - Odolnost proti propíchnutí
- Odolnost proti pohonným látkám
- Obuv odolná proti rizikům spojeným s hašením požáru
- Obuv s podešví odolávající kontaktnímu teplu do 300°C

 

 Zásahová obuv Špecial , Vesuv

 Obrazek                                  Zásahová obuv pro hasiče je konstrukčně přizpůsobena různým prostředím při zásahu a je vybavena vnitřní membránou, což je dnes standardní prvek zásahové obuvi u záchranných sborů a odpovídá požadavkům stávajících právních předpisů a norem na uvedenou obuv. Je řešená jako holeňová s možností variabilní úpravy výše nártu nohy.

 (výrobce společnost Obuv Špecial, spol. s.r.o.)

 

 

 Kalhoty rybářské PVC              Záchranné vesty          

 Obrazek                     Obrazek

Pláště do deště

Pláště do deště jsou provedeny v oranžové barvě se stříbrnými reflexními pásy na zádech, hrudi a rukávech.    

  

 

Zásahové rukavice RUBY

Obrazek

Dvouvrstvá celokožená rukavice s krátkou kevlarovou manžetou, vrchním materiálem je hovězí štípenka se speciální úpravou proti zvýšené teplotě, průchodu vody a olejů, úprava této usně je dále zaměřena na zvýšenou odolnost proti mechanickým rizikům, druhá vrstva je složena z kevlarového úpletu společnosti DuPont, tato vrstva ve zvýšené formě zajišťuje ochranu proti teplu a mechanickému poškození.

 Zásahové rukavice

ObrazekZásahové rukavice materiálem je hovězí štípenka se speciální úpravou  proti zvýšené teplotě, průchodu vody a olejů, úprava této usně  je dále zaměřena na zvýšenou odolnost proti mechanickým rizikům

 

 

    Rukavice pracovní

Obrazek

 

 

 

  

TECHNICKÉ PROSTŘEDKY JEDNOTKY

ruční nabíjecí svítilny

 Obrazek         Obrazek

EXPERT 3810 halogenová nabíjecí svítilna. Olověný akumulátor 6 V/4 Ah, doba nepřetržitého svícení halogenové žárovky 3,5 hodiny, odolnost při nešetrném zacházení (prach a špína), vlkotěsná a odolná proti stříkající vodě, dobíjení akumulátoru napájecím zdrojem 230 V, nabíjení z automobilu 12 V, nabíjecí kabel  

Megafon ER- 66 S 

 ObrazekER - 66.S.W.F je profesionální zařízení určené ke kvalitnímu zesílení mluveného slova. V těle magafonu je prostor pro 8 ks 1,5V baterií, které přístroj napájí, je vybaven popruhem pro zavěšení na rameno a odnímatelným mikrofonem, který je k přístroji připojen 1m dlouhou šňůrou, doba životnosti baterií cca 15 hodin mluveného slova, akustický dosah na volném prostoru až 1000 m, ve městě 500 m, hmotnost 1,6 kg bez baterií

 

Nafukovací člun kolorádo

 ObrazekColorado je šestimístný člun vyvinutý pro sportovní způsob plavby v divoké vodě. Sehraný tým jezdců na člunu bezpečně zvládne obtížnostní stupeň WW4. Přední paluba chrání vnitřní prostor člunu před zalitím. Trojice příčných válců rozpírá boční válce. Člun je vybaven šesti páry úchytů pro chodidla.Materiál - vysoce odolná polyesterová tkanina s nánosy syntetických kaučuků zajišťuje vysokou odolnost člunu proti protržení. Dvojité vzduchové komory hlavních válců zajišťují bezpečnost - v případě protržení vnější stěny hlavního válce zabezpečí vnitřní komora nouzové dojetí člunu. Otevřená záď - v případě zalití vodou v peřejích voda z člunu sama vytéká.

technická data                       
délka (cm)      450        šířka (cm) 16       hmotnost netto (kg) 37,5                 

max. nosnost (kg) 600                               max. počet osob  6

Žebřík hliníkový                                                      Žebřík dřevěný

Dvou dílný výsuvný žebřík 7m.                              Tří dílný nadstavovací žebřík

 Věž na sušení hadic

Obrazek

Na sušení hadic využíváme hasičskou věž na které byla v roce 2005 provedena rekonstrukce a pro usnadnění manipulace s hadicemi byl namontován el.pohon výtahu.

 

 

Ponorné kalové čerpadlo 2 ks. 

Kalové čerpadlo s noži DAE Septik SGK 104Čerpadlo je jednostupňové, odstředivé, ponorné s otevřeným vstupem. Elektromotor je jednofázový, asynchronní s vestavěnou tepelnou pojistkou, která chrání motor proti přetížení.Oběžné kolo je možné umístit ve dvou pracovních polohách, čímž je dosaženo zvětšení provozní oblasti. Čerpadla dodáváme v provedení s řezacím nástrojem (SNK, SGK).Septik Original je vybaveno olejovou vanou ve které je umístěna ucpávka dvojicí SIC-SIC (SNK), nebo dvojitá ucpávka (SGK). Stav olejové náplni je kontrolovatelný kontrolním šroubem na plášti čerpadla. Čerpadlo je určeno k čerpání silně znečištěných odpadních vod. Lze je použít k čerpání kalů, kalových vod, surových vod ze studní, bazénů, sklepů, sudů a jímek. K čerpadlu je možno dokoupit síto sání Original, které zabraní nasátí pevných částic větších rozměrů. Max.průtok 27,6 m3/hod., doprav. výška 17 m ,průchodnost 25 mm, hmotnost 20 kg, hloubka ponoru max 10 m.

 

Elektrocentrála KV 6800 2 ks.

elektrocentrala.jpg    Elektrocentrála s ručním startováním. Elektrocentrála má zasuvky 3x230V, 1x 380V, 1x12V

Motor benzínový, 4-taktní
Trvalý výkon 2500W
Max.výkon 2700W

 

 

 

halogenový reflektor 500W duo telestativ 2 ks

halogenový reflektor 500W duo telestativHalogenové světlo s výkonem 500 W,napětí 230 V/50Hz,upevněné na stabilním teleskopickém stojanu s možností nastavení výšky 85 – 200 cm.Součástí dodávky je halogenová žárovka.

 

 

 

 

trhací hák, hliníková rukojeť 2 ks.

trhací hák, hliníková rukojeť trhací hák, ocelový hák, rukojeť teleskopická hliníková násada, délka 2x 2m, celková hmotnost sestavy 2,8 kg

 

 

 

 

Ruční radiostanice CP 040 

dsc00595.jpg dsc00596.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Vozidlová radiostanice GM 900

dsc00589.jpgdsc00593.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky tecnika a vybavení jednotky